Kdy kácet

STAV STROMU

Čím je strom v horším stavu, tím je kácení náročnější a tedy dražší.

Pokud se vám váš strom nepozdává, raději si zavčasu pozvěte někoho, kdo zhodnotí stav stromu. Někdy stačí poslat emailem fotku a my vám řekneme. Jakmile je strom v hodně špatném stavu, už se na něj nedá vylézt a pokud není možné dostat se ke stromu s plošinou, je kácení velmi náročné. Čeho si všímat: suché velké větve, dutina v kmeni, na stromu rostou cizopasné houby („choroše“).

Pokud víte, že vám strom nezapadá do budoucího plánu na vašem pozemku, je lepší ho pokácet dokud je menší (a zdravý)
strom může růst ročně až o 1m výšky, odkládat kácení o několik let tedy může způsobit vážný problém. Čím je strom větší, tím je kácení opět náročnější a dražší.

OPTIMÁLNÍ ROČNÍ OBDOBÍ

Optimální roční období pro kácení stromů je období tzv. vegetačního klidu. Toto období se může lišit v závislosti na nadmořské výšce místa a dalších charakteristikách konkrétní lokality. Obecně se však jako období vegetačního klidu bere od začátku listopadu (někde od začátku října) až do konce března.

I v případě, kdy nepotřebujete ke kácení povolení úřadů (zjednodušeně: jedná se o strom na vašem pozemku, který je a) ovocný nebo b) neovocný do 80cm obvodu ve 130cm), je lepší s kácením počkat alespoň do srpna. Pokud by na stromě hnízdili ptáci, v srpnu již určitě budou mláďata z hnízda vylétlá.

Je-li však strom např. náhle poškozen vichřicí a ohrožuje majetek, zdraví či život, není samozřejmě třeba čekat.

My k vám přijedeme rádi po celý rok. Nebojte se nás oslovit i v zimních měsících – pokud zrovna neprší, je pro nás příjemnější pracovat v chladnějším počasí (klidně v zimních měsících), než v letních vedrech …